• SDMIM

KERPİÇ YAPILAR - Doğal ve Sağlıklı Bina

Şimdi sizlere doğal yapı malzemelerinden kerpiç'i anlatacağım.

KERPİÇ NEDİR?

Kerpiç, ana maddesi toprak olan yapı malzemesidir. Türkiye'de en çok, saman ve çamurun karıştırılmasıyla elde edilen tuğla şeklinde bilinir. Geleneksel olarak tuğlanın yanında, sıkıştırma, yığma gibi biçimler de vardır. Özellikle Türkiye için kerpiç inşa tekniğinin ana vatanı diyebiliriz çünkü Çatalhöyük ve Aşıklıhöyük gibi tarih öncesi yerleşimler kerpiç evlerin ilk görüldüğü yerlerdir.

NEDEN KERPİÇ?

Çünkü kerpiç bilinen en eski ve doğal malzemelerden biri. Üzerine bastığımız topraktan üretilir. Bugün beton binalar inşa edilirken dokunması bile tehlikeli bir çok yapı malzemesi kullanılır. Nefes almayan ısı yalıtım sistemleri uygulanır. Oysa kerpiç hem ısı yalıtımı çok kuvvetli, hem de nefes alan bir malzemedir. Ortamın nemini dengeler ve havayı temizler. Eskilerin de dediği gibi kerpiç yapılar yazın serin, kışın sıcaktır. Bununla birlikte doğal bir malzeme olduğundan betonun bugün yol açtığı çevre felaketinin durdurulması adına önemli bir araç olacaktır. Güneş enerjisi ve doğal ısıtma soğutma araçlarıyla birleştiğinde enerji anlamında da büyük tasarruf sağlar.

NASIL YAPILIR?

Günümüzde özellikle ABD, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerde kerpiç çok kullanılmaya başlanmış ve tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Bugün kerpiç üretimi hem geleneksel hem de modern tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Böylelikle kerpicin bir yapı malzemesi olarak kullanımı kolaylaşmıştır.

SAĞLAM MI?

Bin yıllardır ayakta duran kerpiç yapılar bulunmaktadır. Deprem anında önemli olan malzeme değil, doğru teknik kullanılmış olmasıdır. Doğru inşa edilmemiş bina ne ile inşa edilmiş olursa olsun sağlam değildir. Kerpiç bir yapıyı inşa ederken de teknikler doğru kullanılmalıdır. Ayrıca kerpicin suya dayanıklı olmadığı gibi yaygın bir görüş vardır. Tıpkı depremsellik gibi bu da tamamen doğru teknik ve tasarımı kullanmakla ilgili bir durumdur. Şu an dünyada nemli, soğuk, kurak her coğrafyada kerpiç üretilmektedir.

PAHALI MI?

Kerpiç inşaatında malzeme ucuz işçilik pahalıdır. Ayrıca inşa edilecek doğal yapıda ne kadar kerpiç kullanılacağı da önemlidir. Örneğin ahşap yoğun kerpiç bir yapının masrafı daha yüksektir. Üstelik bugün organik yiyeceklerin daha pahalı olması gibi doğal bir yapı da mantıken daha pahalı olmalıdır. Ancak doğru tasarım ve uygulamayla inşaat bütçesi optimum seviyeye çekilebilir.

KERPİÇTEN SADECE EV Mİ YAPILIR?

Kerpiç yapı malzemesi olarak getirdiği faydalarla her türde ve fonksiyonda binada uygulanabilir. Bu yapının belli kısımlarında da, tamamında da olabilir. Toprağın psikolojik sıcaklığı, görselliği, doğallığı ve ısı yalıtımı düşünüldüğünde, çok uygun bir tecih olduğu görülecektir.

DOĞAL YAPI İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?


Biz SDMIM olarak yıllardır doğal yapı üzerine çalışıyoruz. Bizimle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz. Bir de "Doğal ve Müstakil Ev Yaptırmak İsteyenlere 6 Altın Tavsiye" videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2021 by SDMIM Mimarlık | Architecture

SDMIM - Şeyh Sinan Mah. Hülya Sk. Amaç İş Hanı Kat:3 No:24

Çorlu / Tekirdağ / Turkey

T: +90 (0) 282 654 14 13 T: +90 (0) 553 064 8 444