SEMT EVİ TASARIMI | YARIŞMA | 2013
SOCIAL HOUSE | COMPETITION | 2013

“Semt Kültür ve Sosyal Etkinlik Evi” projesi sadece adı ile bile oldukça heyecanlandırıcıdır. Tamamen kamuya ait ve yine kamuya hizmet edecek bir kurum olarak düşünüldüğünde, böyle bir yapı getirecekleri adına çok faydalı görünür.

Projede hedeflenen kullanıcı, kente yeni gelmiş ya da kentle yeterli ilişki kuramamış kişilerdir. Bu da gösterir ki tasarlanacak bina hem kolay algılanabilir hem çabuk ısınılabilir hem de aidiyet duygusu oluşturabilir bir yapı olmalıdır. Hem vakit geçirmeye müsait hem birçok türden etkinliklerin yapılmasına müsait oluşu da önemlidir.

Projemizi anlatacak olursak, üç kütleden oluşan parçalı ve kapalı, yarı açık mekan oluşturmaya müsait bir yapıdır. Ofisler ve danışma birimleri ile kurslar ve çocuk alanları ayrılmış böylelikle işlevler gruplandırılmıştır. Esnek çözümlerle içinde rahat hareket edilebilen, uzunca vakit geçirmeye müsait dingin ve huzurlu bir bina tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Ofis ve eğitim kütlelerinin arasında bir avlu meydana getirilmiş, etkinlik için gerekli kapalı alan da bu avlunun sonuna konulmuştur. Kapalı etkinlik alanının bir yüzü avluya bakarken diğer yüzü de deniz tarafına bakmaktadır. Gerektiğinde etkinlik alanı iki tarafa doğru genişleyebilmektedir. Genişleyen etkinlik alanını yağmur ve güneş gibi dış etkilerden korumak adına çatının üzerine ikinci bir hareketli çatı yapılmıştır.

sdmim_sosyal_kültür_evi_mimari_tasarım_(2)
mimari proje çorlu
sdmim sosyal kültür evi mimari tasarım (9b)
sdmim sosyal kültür evi mimari tasarım (12b)
sdmim sosyal kültür evi mimari tasarım (8b)
sdmim sosyal kültür evi mimari tasarım (10b)
mimari çizim çorlu
sdmim sosyal kültür evi mimari tasarım (3b)
sdmim_sosyal_kültür_evi_mimari_tasarım_(5)
mimari_tasarım_çorlu
sdmim sosyal kültür evi mimari tasarım (16b)

© 2020 by SDMIM Mimarlık | Architecture

SDMIM - Şeyh Sinan Mah. Hülya Sk. Amaç İş Hanı Kat:3 No:24

Çorlu / Tekirdağ / Turkey

T: +90 (0) 282 654 14 13 T: +90 (0) 553 064 8 444

sdmim_sosyal_kültür_evi_mimari_tasarım_(5)